Kilka słów o percepcji dotykowej u maluchów.

 

Percepcja dotykowa to najprościej mówiąc zdolność mózgu do rozumienia (postrzegania) informacji pochodzących ze skóry, w szczególności skóry na dłoniach - rękach. Dłonie, a zwłaszcza ich wewnętrzna część, są używane do rejestrowania informacji sensorycznych, które są wykorzystywane przez mózg do świadomego prowadzenia rąk podczas różnych aktywności.

Dotykowa stymulacja sensoryczna wiąże się z wrażeniem dotyku i tekstury. Dzieci z zaburzeniami czucia, z dotykowymi problemami sensorycznymi i świadomości ciała (np. dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu) mogą mieć trudności z tolerowaniem odczuć generowanych podczas ubierania się lub pielęgnacji, a nawet podczas jedzenia, żucia.

Dotykowe uczenie się i świadomość dotyku są niezbędne dla rozwoju umiejętności fizycznych, poznawczych, kompetencji językowych dziecka, a nawet rozwoju społecznego i emocjonalnego. ... Równoczesny rozwój świadomości słuchowego, wzrokowego i dotykowego poznania świata silnie rozwija elementarne umiejętności uczenia się.

            Obecnie kwestie kontrolowania różnych rodzajów stymulacji, zapewnienia odpowiedniej stymulacji sensorycznej u wcześniaków stają się głównym przedmiotem opieki na oddziałach intensywnej terapii noworodków.

Wrażenie dotykowe odnosi się do zmysłu dotyku, a konkretnie informacji otrzymywanych z różnych nacisków lub wibracji na skórę. Wrażenie dotykowe jest uważane za doznanie somatyczne, co oznacza, że ​​pochodzi ono z powierzchni ciała, a nie wewnętrznie.

 

Jeśli maluch lub przedszkolak jest nadmiernie pobudzony, może wydawać się zmęczony, zdenerwowany, płaczliwy, silnie zaciskać pięści, poruszać się nie harmonijnie. W takich sytuacjach należy ograniczyć dziecku nadmiar wszystkich bodźców pochodzących z otoczenia, które poprzez swoją  permanentność i symultaniczność.

Zapewnić spokój i kontrolowaną przez dziecko prostą zabawę manipulacyjną

 

 

Dziś właśnie w tym celu prezentuję WAM proste do wykonania, tanie i niezwykle skuteczne pomoce do rozwoju percepcji dotykowej, stymulacji czucia w obrębie dłoni, palców.

 

Potrzeba do tego równo pociętej sklejki od naszego zaprzyjaźnionego stolarza, filc, polar, gąbka plastyczną w arkuszach, papier ścierny, klej nietoksyczny i pomysły z odrobiną cierpliwości .

POWODZENIA