Kilka słów o manipulacji.

 

Umiejętności manipulacji dotyczą zdolności do pozycjonowania i zmiany położenia obiektów w jednej ręce bez pomocy ręki drugiej. Manipulacja jest istotnie ważną umiejętnością wykorzystywaną na co dzień zarówno przez dzieci jak i dorosłych np.: podczas układania puzzli, otwierania kluczami zamka w drzwiach, otwierania kłódki, zapinania paska zegarka lub bransoletki, pisania, posługiwania się sztućcami, cięcia nożyczkami.  Są to umiejętności, które przyjmujemy za pewnik jednak wszystkie one wymagają opanowania i koordynacji wielu mniejszych umiejętności w celu osiągnięcia sukcesu, w tym precyzyjnej kontroli motorycznej (mięśniowej), dwustronnej integracji, koordynacji i koordynacji oko - ręka.

Wiele codziennych czynności wymaga manipulacji obiektami w jednej ręce. W sytuacji gdy dzieci mają trudności w samodzielnym wykonywaniu codziennych czynności mogą zacząć uniknać działań związanych z manipulacją. Skutkuje to w konsekwencji mniejszymi umiejętnościami samoobsługowymi u dzieci oraz mniejszą efektywnością czynności wykonywanych w czasie zabawy, jedzenia, porządkowania otoczenia, rysowania, pisania itp. Dzieci, u których nie ukształtowała się prawidłowa manipulacja często mają słabe poczucie własnej wartości i pewność siebie.

 

Dziś prezentuję prostą w wykonaniu, tanią i możliwą do dostosowania do indywidualnych potrzeb każdego z dzieci TABLICĘ MANIPULACYJNĄ.

Tablica manipulacyjna doskonale rozwija :

  • siłę ręki i palców,

  • zdolność do wywierania siły na niewielkie przedmioty za pomocą mięśni dłoni i palców, koordynację ręka-oko (czyli zdolność do przetwarzania informacji otrzymywanych z oczu w celu kontrolowania, kierowania i kierowania rękami podczas wykonywania zadania)

  • dominację rąk (czyli konsekwentne używanie jednej ręki do wykonywania zadań) jako warunek na rozwój wyrafinowanych umiejętności manipulacyjnych

  • podział dłoni ze względu ba wykorzystywanie konkretnych palców - np. kciuka, palca wskazującego i środkowego do manipulacji, pozostawiając palec serdeczny i mały schowany w dłoni co zapewnia stabilność pozostałym 3 palcom

  • integracja dwustronna (czyli używanie dwóch rąk równocześnie z jedną ręką prowadzącą)

  • kontrolę postawy (czyli zdolność do stabilizacji tułowia i szyi, aby umożliwić koordynację obu rąk).

TABLICA MANIPULACYJNA umożliwia używanie równocześnie obu rąk do czynności, które zwykle wymagają tylko jednej czynności, ustabilizowania obiektów w celu wykonania zadania bez konieczności używania tzw. ręki pomocniczej do stabilizacji obiektu.

 

Zachęcam do domowych produkcji tablic. Już we wrześniu dostępne będą w sprzedaży różne tablice manipulacyjne i inne pomoce Firmy ILSENTER do stymulacji rozwoju dzieci małych i z różnego rodzaju niepełnosprawnością.

 

​​​​​​​